Jaki dopuszczalny bagaż w samolocie

Jaki zabrać bagaż na pokład samolotu. Jaką wagę i wymiary może mieć bagaż zabierany do samolotu. Takie i podobne pytania zadaje sobie każdy, kto po raz pierwszy leci samolotem lub po prostu rzadko lata.

Generalnie bagaż, który zabieramy w podróż samolotem i nie ma tutaj znaczenia czy lecimy normalnymi liniami lotniczymi czy korzystamy z tanich linii lotniczych np. Wizzair lub Ryanair, można podzielić na dwie grupy. Pierwsza to bagaż wsadzany do luku bagażowego w samolocie zwany bagażem głównym lub bagażem rejestrowanym, natomiast druga to tzw. bagaż podręczny, który zabieramy ze sobą do kabiny pasażerskiej w samolocie.

Bagaż główny czy bagaż rejestrowany oczywiście jest większy, pakujemy do niego wszystko, co będziemy potrzebować w miejscu, do którego lecimy, natomiast w bagażu podręcznym powinny znaleźć się podstawowe osobiste przedmioty, który używamy i które mogą się nam przydać podczas samego lotu.

Wielkość bagażu, jaki możemy zabrać na pokład samolotu zależy od klasy, jaką podróżujemy. W klasie ekonomicznej górny limit bagażu głównego zazwyczaj wynosi 20kg, natomiast w klasie biznes jest o połowę wyższy. Bagaż podręczny z kolei w klasie economic to średnio jakieś 5kg i ok. 9-10 kg w klasie biznesowej.

Takie są standardy, jeśli chodzi o przewożenie bagażu samolotem. Jeżeli natomiast chcemy przewieźć bagaż cięższy lub o jakiś nietypowych wymiarach, to trzeba to zgłosić podczas odprawy lotniskowej i uiścić dodatkową wyliczoną na miejscu opłatę.

Tags: , , , , , ,